همه چیز در باره ی زنجبیل سگ

زنجبیل سگ یا هفت بند آبی (معرفی و خواص)

هفت‌ بند آبی‌ (زنجبیل سگ) گیاهی‌ یک ساله‌ ۱۰۰ ـ ۳۰ سانتی‌متر است‌ و دارای‌ ساقه‌های ‌منشعب‌ که‌ اغلب‌ به‌ گره‌های‌ قرمز و متوّرم‌ منتهی‌ می‌شود. برگ‌های‌ آن‌ بدون‌ کرک‌ است‌ که‌ با غُدّه‌های‌ شفاف‌ پوشیده‌ شده‌ است. گل‌های ‌‌ آن‌ به‌ صورت‌ سنبله‌ی کوچک‌ سبز یا مایل‌ به‌ قرمز و قیفی‌ شکل‌ با غُدّه‌های‌ شفاف‌ پوشیده‌ شده‌ است. تمام‌ قسمت‌های گیاه‌ طعم‌ تند شبیه‌ به‌ فلفل‌ دارد و در ماه‌های‌ تیر و مرداد گل‌ می‌دهد. برای خواندن خواص آن و معرفی بیشتر به ادامه مطلب بروید .

هفت‌ بند آبی (زنجبیل سگ)

نام علمی: Polygonum hydropiper L .

از خانواده‌ی علف‌ هفت‌ بند Polygonaceae

نام انگلیسی: ‌Smart Weed , Water Pepper , Biting

نام‌های رایج: فلفل‌ آبی، علف‌ زیرک، زنجبیل‌ سگ.

هفت‌ بند آبی‌ گیاهی‌ یک ساله‌ ۱۰۰ ـ ۳۰ سانتی‌متر است‌ و دارای‌ ساقه‌های ‌منشعب‌ که‌ اغلب‌ به‌ گره‌های‌ قرمز و متوّرم‌ منتهی‌ می‌شود. برگ‌های‌ آن‌ بدون‌ کرک‌ است‌ که‌ با غُدّه‌های‌ شفاف‌ پوشیده‌ شده‌ است. گل‌های ‌‌ آن‌ به‌ صورت‌ سنبله‌ی کوچک‌ سبز یا مایل‌ به‌ قرمز و قیفی‌ شکل‌ با غُدّه‌های‌ شفاف‌ پوشیده‌ شده‌ است. تمام‌ قسمت‌های گیاه‌ طعم‌ تند شبیه‌ به‌ فلفل‌ دارد و در ماه‌های‌ تیر و مرداد گل‌ می‌دهد.

هفت‌ بند آبی‌ حاوی‌ اسانس‌ روغنی‌ فرّار و اوکسی، اسیدهای‌ آلی‌ مختلف، اسید پولی‌گونیک، یک‌ گلوکوزید که‌ انعقاد خون‌ را افزایش‌ می‌دهد. یک‌ مادّه‌ی تند و زننده‌ که‌ باعث‌ سرخ‌ شدن‌ و تاول‌ زدن‌ پوست‌ می‌شود. یک‌ روغن ‌اتری‌ دارای‌ پولیگونوم‌ که‌ فشار خون‌ را کاهش‌ می‌دهد. تانن‌ و گلوکز و نیترات‌ سدیم ‌است.

قسمت‌ مورد استفاده‌ی هفت‌ بند آبی‌ تمام‌ قسمت‌های گیاه‌ به‌ صورت‌ خشک‌ یا تازه‌ است‌ که‌ گیاه‌ گل‌دار آن‌ را جمع‌آوری‌ کرده‌ و در سایه‌ در حرارت‌ کم‌تر از ۴۵ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌خشکاند.

خواصّ‌ و اثرات‌ دارویی‌: طبع‌ هفت‌ بند آبی‌ گرم‌ و خشک‌ است.

زنجبیل سگ
این گیاه هم با این که از خانواده زنجبیل نیست، اما به دلیل اینکه بو و طعم آن شبیه به زنجبیل است، آن را “زنجبیل سگ” و به عربی “زنجبیل الکلب” نامند، چون به محض این که سگ این گیاه را بخورد مسموم می شود. برگ های آن مانند فلفل تند است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ، ساقه و ریشه آن است. در نواحی شمال ایران، بندر گز و نواحی جنوبی می روید. مهم ترین فایده آن، این است که خون را بند می آورد و دانشمندان با مصرف ۳۰ تا ۴۰ قطره از عصاره آن (سه مرتبه در روز) خونریزی های معده، بواسیر و خون رحم را بند آورده اند و به علاوه اثر فوری در جلوگیری از خونریزی های فیبرم رحم و عوارض یائسگی دارد. ادرار آور بوده و برای درمان آب آوردن نسوج، یرقان، رماتیسم و نقرس از آن استفاده می کنند.
ضماد برگ های تازه ی آن برای معالجه دردهای عصبی رماتیسم و درد کمر مفید است. برای معالجه برفک دهان ، آنژین و زخم بینی تجویز می شود، برای تسکین درد دندان ، پنبه را به شیره این گیاه آغشته کرده و آن را در حفره دندان پوسیدگی بگذارید تا درد آن ساکت شود.
دم کرده ۵ تا ۱۵ گرم این گیاه در یک لیتر آب را می توان برای بند آوردن خونریزی های داخلی به کار برد.
ضماد برگ های تازه این گیاه برای پاک کردن کک مک ، خال ها و لکه های سیاه پوست اثری قوی دارد. ضماد برگ آن از بین برنده ورم های بدن است. این گیاه دارای ویتامین k است.

زنجبیل سگ
هفت بند آبی یا زنجبیل سگ

 

هفت‌ بند آبی‌ دارای‌ خواصّ‌ قابض، ضدّ التهاب، مدر، بند آورنده‌ی خون، تسریع کننده‌ی قاعدگی‌ زنان، مُحرّک، باد شکن، ضدّ انگل‌ معده‌ و کرم کش، مُلیّن، قرمز کننده‌ی پوست‌ بدن، مُعرّق‌ و مُسکّن‌ است. ریشه‌ی این‌ گیاه‌ تلخ‌ و مقوّی‌ و تونیک ‌است. هفت‌ بند آبی‌ در موارد رفع‌ ناراحتی‌های‌ رحم، بند آوردن‌ خون‌ و قطع‌ اخلاط‌ خونی، خون‌ریزی‌های‌ معده‌ و خون‌ریزی‌های‌ رحمی‌ از بواسیر، خیز عمومی، رفع‌ آنژین، آفت، زخم‌ مجرای‌ بینی‌ و… به‌ کار می‌رود.

له‌ شده‌ و تازه‌ی این‌ گیاه‌ را برای‌ بهبود زخم‌های‌ دیر التیام‌ روی‌ زخم‌ها می‌گذارند. گَرد گیاه‌ِ خشک‌ شده‌ را در کوفتگی‌ها و رماتیسم‌ استفاده‌ می‌کنند.

جوشانده‌ی غلیظ‌ آن‌ در آب‌ به‌ صورت‌ غرغره‌ در رفع‌ آفت، آنژین، زخم‌ مجرای‌ بینی‌ نتایج‌ شفابخش‌ می‌دهد.

به‌ علّت‌ اثر قرمز کنندگی‌ پوست‌ بدن‌ از آن‌ در رفع‌ دردهای‌ عصبی، رماتیسمی‌ و درد کمر می‌توان‌ استفاده‌ کرد.

برگ‌ و میوه‌ی‌ آن‌ گرم‌ کننده‌ی معده‌ و کبد و قاعده ‌آور است‌ و در رفع‌ عوارض‌ رحمی ‌نیز مفید است .

ضماد برگ‌ آن‌ برای‌ تحلیل‌ ورم‌های‌ بلغمی‌ و سفت‌ و تحلیل‌ خون‌ مردگی‌ و ورم‌ زیر چشم‌ مفید است. از این‌ ضماد در زخم‌های‌ باز نباید استعمال‌ نمود چون‌ پوست‌ را تحریک‌ می‌کند.

دم‌ کرده‌ی ۱۵ ـ ۱۰ گرم‌ گیاه‌ در یک‌ لیتر آب‌ جوش‌ در درمان‌ خیز عمومی‌ و فقدان‌ قاعدگی‌ جهت‌ تسریع‌ قاعدگی‌ مصرف‌ می‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *