همه چیز در باره ی زنجبیل سگ

زنجبیل سگ یا هفت بند آبی (معرفی و خواص)

هفت‌ بند آبي‌ (زنجبیل سگ) گياهي‌ يك ساله‌ 100 ـ 30 سانتي‌متر است‌ و داراي‌ ساقه‌هاي ‌منشعب‌ كه‌ اغلب‌ به‌ گره‌هاي‌ قرمز و متوّرم‌ منتهي‌ مي‌شود. برگ‌هاي‌ آن‌ بدون‌ كرك‌ است‌ كه‌ با غُدّه‌هاي‌ شفاف‌ پوشيده‌ شده‌ است. گل‌هاي ‌‌ آن‌ به‌ صورت‌ سنبله‌ی كوچك‌ سبز يا مايل‌ به‌ قرمز و قيفي‌ شكل‌ با غُدّه‌هاي‌ شفاف‌ پوشيده‌ شده‌ است. تمام‌ قسمت‌هاي گياه‌ طعم‌ تند شبيه‌ به‌ فلفل‌ دارد و در ماه‌هاي‌ تير و مرداد گل‌ مي‌دهد. برای خواندن خواص آن و معرفی بیشتر به ادامه مطلب بروید .

هفت‌ بند آبي (زنجبیل سگ)

نام علمی: Polygonum hydropiper L .

از خانواده‌ی علف‌ هفت‌ بند Polygonaceae

نام انگليسي: ‌Smart Weed , Water Pepper , Biting

نام‌های رایج: فلفل‌ آبي، علف‌ زيرك، زنجبيل‌ سگ.

هفت‌ بند آبي‌ گياهي‌ يك ساله‌ 100 ـ 30 سانتي‌متر است‌ و داراي‌ ساقه‌هاي ‌منشعب‌ كه‌ اغلب‌ به‌ گره‌هاي‌ قرمز و متوّرم‌ منتهي‌ مي‌شود. برگ‌هاي‌ آن‌ بدون‌ كرك‌ است‌ كه‌ با غُدّه‌هاي‌ شفاف‌ پوشيده‌ شده‌ است. گل‌هاي ‌‌ آن‌ به‌ صورت‌ سنبله‌ی كوچك‌ سبز يا مايل‌ به‌ قرمز و قيفي‌ شكل‌ با غُدّه‌هاي‌ شفاف‌ پوشيده‌ شده‌ است. تمام‌ قسمت‌هاي گياه‌ طعم‌ تند شبيه‌ به‌ فلفل‌ دارد و در ماه‌هاي‌ تير و مرداد گل‌ مي‌دهد.

هفت‌ بند آبي‌ حاوي‌ اسانس‌ روغني‌ فرّار و اوكسي، اسيدهاي‌ آلي‌ مختلف، اسيد پولي‌گونيك، يك‌ گلوكوزيد كه‌ انعقاد خون‌ را افزايش‌ مي‌دهد. يك‌ مادّه‌ی تند و زننده‌ كه‌ باعث‌ سرخ‌ شدن‌ و تاول‌ زدن‌ پوست‌ مي‌شود. يك‌ روغن ‌اتري‌ داراي‌ پوليگونوم‌ كه‌ فشار خون‌ را كاهش‌ مي‌دهد. تانن‌ و گلوكز و نيترات‌ سديم ‌است.

قسمت‌ مورد استفاده‌ی هفت‌ بند آبي‌ تمام‌ قسمت‌هاي گياه‌ به‌ صورت‌ خشك‌ يا تازه‌ است‌ كه‌ گياه‌ گل‌دار آن‌ را جمع‌آوري‌ كرده‌ و در سايه‌ در حرارت‌ کم‌تر از 45 درجه‌ی سانتي‌گراد مي‌خشكاند.

خواصّ‌ و اثرات‌ دارويي‌: طبع‌ هفت‌ بند آبي‌ گرم‌ و خشك‌ است.

زنجبیل سگ
این گیاه هم با این که از خانواده زنجبیل نیست، اما به دلیل اینکه بو و طعم آن شبیه به زنجبیل است، آن را “زنجبیل سگ” و به عربی “زنجبیل الکلب” نامند، چون به محض این که سگ این گیاه را بخورد مسموم می شود. برگ های آن مانند فلفل تند است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ، ساقه و ریشه آن است. در نواحی شمال ایران، بندر گز و نواحی جنوبی می روید. مهم ترین فایده آن، این است که خون را بند می آورد و دانشمندان با مصرف 30 تا 40 قطره از عصاره آن (سه مرتبه در روز) خونریزی های معده، بواسیر و خون رحم را بند آورده اند و به علاوه اثر فوری در جلوگیری از خونریزی های فیبرم رحم و عوارض یائسگی دارد. ادرار آور بوده و برای درمان آب آوردن نسوج، یرقان، رماتیسم و نقرس از آن استفاده می کنند.
ضماد برگ های تازه ی آن برای معالجه دردهای عصبی رماتیسم و درد کمر مفید است. برای معالجه برفک دهان ، آنژین و زخم بینی تجویز می شود، برای تسکین درد دندان ، پنبه را به شیره این گیاه آغشته کرده و آن را در حفره دندان پوسیدگی بگذارید تا درد آن ساکت شود.
دم کرده 5 تا 15 گرم این گیاه در یک لیتر آب را می توان برای بند آوردن خونریزی های داخلی به کار برد.
ضماد برگ های تازه این گیاه برای پاک کردن کک مک ، خال ها و لکه های سیاه پوست اثری قوی دارد. ضماد برگ آن از بین برنده ورم های بدن است. این گیاه دارای ویتامین k است.

زنجبیل سگ

هفت بند آبی یا زنجبیل سگ

 

هفت‌ بند آبي‌ داراي‌ خواصّ‌ قابض، ضدّ التهاب، مدر، بند آورنده‌ی خون، تسریع کننده‌ی قاعدگي‌ زنان، مُحرّك، باد شكن، ضدّ انگل‌ معده‌ و کرم کش، مُليّن، قرمز كننده‌ی پوست‌ بدن، مُعرّق‌ و مُسكّن‌ است. ريشه‌ی اين‌ گياه‌ تلخ‌ و مقوّي‌ و تونيك ‌است. هفت‌ بند آبي‌ در موارد رفع‌ ناراحتي‌هاي‌ رحم، بند آوردن‌ خون‌ و قطع‌ اخلاط‌ خوني، خون‌ريزي‌هاي‌ معده‌ و خون‌ريزي‌هاي‌ رحمي‌ از بواسير، خيز عمومي، رفع‌ آنژين، آفت، زخم‌ مجراي‌ بيني‌ و… به‌ كار مي‌رود.

له‌ شده‌ و تازه‌ی اين‌ گياه‌ را براي‌ بهبود زخم‌هاي‌ دير التيام‌ روي‌ زخم‌ها مي‌گذارند. گَرد گياه‌ِ خشك‌ شده‌ را در كوفتگي‌ها و رماتيسم‌ استفاده‌ مي‌كنند.

جوشانده‌ی غليظ‌ آن‌ در آب‌ به‌ صورت‌ غرغره‌ در رفع‌ آفت، آنژين، زخم‌ مجراي‌ بيني‌ نتايج‌ شفابخش‌ مي‌دهد.

به‌ علّت‌ اثر قرمز كنندگي‌ پوست‌ بدن‌ از آن‌ در رفع‌ دردهاي‌ عصبي، رماتيسمي‌ و درد كمر مي‌توان‌ استفاده‌ كرد.

برگ‌ و ميوه‌ی‌ آن‌ گرم‌ كننده‌ی معده‌ و كبد و قاعده ‌آور است‌ و در رفع‌ عوارض‌ رحمي ‌نيز مفيد است .

ضماد برگ‌ آن‌ براي‌ تحليل‌ ورم‌هاي‌ بلغمي‌ و سفت‌ و تحليل‌ خون‌ مردگي‌ و ورم‌ زير چشم‌ مفيد است. از اين‌ ضماد در زخم‌هاي‌ باز نبايد استعمال‌ نمود چون‌ پوست‌ را تحريك‌ مي‌كند.

دم‌ كرده‌ی 15 ـ 10 گرم‌ گياه‌ در يك‌ ليتر آب‌ جوش‌ در درمان‌ خيز عمومي‌ و فقدان‌ قاعدگي‌ جهت‌ تسريع‌ قاعدگي‌ مصرف‌ مي‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *