خواص کالری و مواد تشکیل دهنده ی انار

ارزش غذائی میوه انار ( ویتامین – کالری – مواد تشکیل دهنده )

انار میوه ای است سرشار از ویتامین و به علت داشتن آهن و سایر عناصر دیگر دیر هضم می باشد .خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب انار است . انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح وقبل از صبحانه است . برای خواندن ارزش غذایی انار ویتامینها و کالریهای انار به ادامه مطلب بروید .
این میوه در بردارنده ترکیبات و محتویات متنوعی از جمله پله تیرین، متیل پله تیرین، اپزو پله تیرین، فری دیلین، کالستفین، کریزانتمین، گراناتین B، اسیدبتولینیک، اسید اورسولیک، بتااستیواسترول، اسیدهای آلی، کربوهیدراتها، قندها، فلاونوئیدها، آنتوسیانین ها، پکتین، رزین، تانن ها و ویتامین ها میباشد.این میوه شامل انواعی از کربوهیدراتها ، اسیدها ، موادمعدنی و ویتامین ها و پروتئین بترتیب ذیل میباشد :

الف- کربوهیدراتها: یک لیتر آب انار با BX=13 (مواد جامد قابل حل در آب) حاوی
۱- ۴۶٫۹ گرم گلوکز
۲- ۴۸ گرم فرکتوز

تشکیل قند در گیاهان یکی از نتایج تکمیلی فتوسنتز گیاهی است. گلوکز از مهمترین قندهای شش کربنی در کنار فرکتوز که به قند میوه مشهور است میباشد. فرکتوز ایزومری از گلوکز بوده و همین قند است که اغلب موجب شیرینی میوها میگردد. به تعبیر واضح تر میتوان گفت گلوکز در تمامی میوها یافت میشود. نقش گلوکز بعنوان منبع سوخت سلولی و حفظ حیات سلولی بسیار پر اهمیت میباشد. قندها به دو دسته احیاء کننده و غیر احیاکننده تقسیم میشوند.

تانن موجود در اعصاره انار حاوی مقادیری از قندهای احیاء کننده میباشد. برای جدا سازی این قندها ابتدا باید تانن موجود در آب انار را جدا کرد، روشهای مختلفی برای جدا سازی تانن انار از جمله رسوب دادن آن با استات بازیک سرب و نیترات جیوه که مواد پروتیدی را خوب رسوب میدهند و استات خنثی سرب میدهند صورت میگیرد. طی آزمایشاتی که بر روی انارهای مختلف صورت پذیرفته میزان گلوکز موجود بعنوان قند احیاء کننده در ۱۰۰ گرم آب انار بترتیب ۱۰-۹ گرم برای انار شیرین ساوه و ۸-۷ گرم برای انار ملس و ۵-۴ گرم برای انار ترش شمال اندازه گیری شده است.

انارهای ترش فاقد قندهای غیر احیاء کننده میباشد،علی رقم عدم امکان اندازه گیری مستقیم این نوع قندها، انارهای شیرین حاوی مقادیری قند غیر احیاء کننده میباشند، جهت اندازگیری آنها میباید ابتدا آنرا هیدرولیز نموده تا میزان قند احیاء کننده را محاسبه و سپس مقادیر قند غیر احیاء کننده را اندازه گرفت، مقادیر حاصل از آزمایشات نشان دهنده ۲ گرم قند غیر احیاء کننده بر حسب گلوکز در ۱۰۰ گرم آب انار و ۱٫۹ گرم بر حسب ساکاروز در همین میزان آب انار شیرین حاصل از میوه های تازه میباشد.

این کربوهیدراتهای ساده، موسوم به قندها، مواد جامد بلورینی هستند که در آب حل میشوند و محلول شیرین میدهند که اهمیت زیادی به عنوان واحد ساختمانی دارند که از آنها کربوهیدراتهای پیچیده تری ساخته میشوند.

ب- اسیدها: یک لیتر آب انار حاوی : برحسب (گرم)
۱- اسید سیتریک ۱۳٫۲
۲- اسید (L) مالیک ۰٫۳۳
۳- اسید (D) لاکتیک ۰٫۰۲
۴- اسید (L) لاکتیک ۰٫۰۳
۵- اسید اسکوربیک ۰٫۰۱۵
۶- اسید تارتاریک ۶ برای انار شیرین ۱۲ انار ملس و ۳۷٫۵ گرم بر لیتر برای انار ترش

میباشد. اسید مالیک و اسید سیتریک معمولاً به صورت نمک پتاسیم در میوه یافت میشوند اما بصورت اسید آزاد نیز وجود دارد. که موجب طعم اسیدی میوه تازه میشود. ارزش تغذیه این اسیدها بستگی به قابلیت جذب و اکسایش آنها دارد، بیشتر اسید سیتریک جذب بدن میشود بنابر این ممکن است تصور شود که این میوه به عنوان غذای اسیدی عمل میکند اما در عمل بر عکس آن صحت دارد ، سیتراتها در بدن به دی اکسید کربن و نمک بی کربنات مربوطه تبدیل (اکسید) میشوند. بدین ترتیب پتاسیم و سیترات به پتاسیم بی کربنات تبدیل شده و این نمک ادرار را قلیایی میکند و اثر تامپونی روی خون داشته و PH آن را کمی بالاتر از ۷ تثبیت میکند. اسید مالیک بصورت آزاد در میوه ها وجود دارد برای تقویت ترشحات معده و تحریک اشتها موثر است. اسید سیتریک در بدن نیز تشکیل میشود و به میزان حداکثر یک گرم در روز از طریق ادرار دفع میشود. اسید اسکوربیک که در مرکبات به وفور یافت میشود همان ویتامین C میباشد و اسید تارتاریک جزو اسیدالکلها که کریستالهای منشوری بیرنگ با طعم ترش میباشند.

ج- عناصر معدنی: عناصر معدنی عمده بدن دارای عدد اتمی پائینی هستند. بخشی از آن بدین علت است که چنین عناصری تمایل به تشکیل املاح محلول دارند که به راحتی میتوانند توسط گیاهان از خاک جذب شوند. آب انار شامل مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی که هر یک نقش مشخصی در کارکرد فیزیولوژیک بدن بقرار ذیل دارند.

۱- سدیم : در مایعات بدن بصورت یون وجود دارد و کنترل غلظت آن برای حفظ تعادل الکترولیتها در بدن اهمیت دارد.

۲- پتاسیم : بیشتر در بافتهای نرم استفاده میشود و یون آن به کنترل Ph و مایعات درون سلولی کمک کرده و فشار اسمزی داخل سلولهای بدن را حفظ میکند.

۳- کلسیم : در سختی استخوانها و دندان ضروری ترین ماده است ، همچنین در غیاب یونهای کلسیم خون نمیتواند لخته شود و یک زخم کوچک آمادگی برای خونریزی زیاد پیدا میکند.

۴- منیزیم : همراه با کلسیم و فسفر غالباً برای تشکیل استخوان بدن مورد استفاده قرار میگیرد.

۵- فسفات : در مایعات یاخته ای اهمیت دارد و علاوه بر اعمال تامپونی و اسمزی در آزاد کردن انرژی یاخته ها شرکت دارد.

۶- سولفات

۷- نیترات

همچنین مقادیری آهن ، مس ، کبالت ، روی و منگنز در انار وجود دارد که موارد اهمیت آنها در بدن بقرار ذیل است:

الف – آهن : در هموگلوبین گلبولهای قرمز خون یافت میشود که اکسیژن را از ریه ها به بافتها میرساند و در برخی از آنزیمهای سلولی نظیر سیتوکروم ها نیز وجود دارد.

ب – مس : نیاز بخشی از چندین سیستم آنزیمی از جمله سیتوکروم اکسید را از ویتروز تامین میکند.

ج – کبالت : در ساختمان ویتامین B12 شرکت داشته و فرم آن در بدن نیز به همین شکل است.

د – روی : بخشی از آنزیم کربونیک اینداز موجود در گلبولهای قرمز خون است که به آزاد شدن سریع CO2 در ریه ها کمک میکند.

هـ – منگنز : آنزیمهای فسفاتاز قلیایی و آرژنیاز را فعال میسازد که به ترتیب در تشکیل استخوان و اوره شرکت دارند.

پاپ (دانه) انار دارای ۸۲٫۳% آب بوده و هر ۱۰۰ گرم بخش خوراکی ۶۳ کالری انرژی دارد. مصرف روزانه یک عدد انار نیاز بدن را به پتاسیم و ویتامین C فیبر برطرف میسازد.به لحاظ اهمیتی که این میوه در جهت تغذیه مردم ایران پیدا کرده، لزوم توجه بیشتر به آن هر روز بیشتر مشهود میگردد. اخیراً در دنیا به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی تاثیر آن در مبارزه با بیماریها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.بر اساس مطالعات انجام شده در یافته اند دانه های انار حاوی تعدادی فلاوونوئید می باشند که دارای خاصیت استروژنیک هستند، این خاصیت در کاهش علائم یائسگی موثر است. هر انار متوسط تقریباً حاوی ۸۰۰ دانه است. بنابر این حاوی مقدار متنابهی از این ترکیبات استروژنی(فیتواستروژن) میباشد.

د- ویتامین ها :
در کنار سایر مواد معدنی مفید انار میوه ای است سرشار از ویتامین های A , B1 , B2 , B3 , B5 , B6 , C این میوه زمستانی میتواند نیاز بدن به انواع ویتامین را در فصل سرما تامین نماید. به جهت میزان بالای پتاسیم در این میوه که به تنظیم میزان آب موجود درون و برون سلولی منجر میشود، عملکرد ویتامین C در بدن بهبود میابد. مصرف انار متعادل کننده مایعات بدن بویژه خون میباشد، از جهاتی بدان میوه خون ساز میگویند و بجهت وجود آهن و بعضی عناصر دیگر دیر هضم بوده و از اینرو خوردن آن در صبح توصیه میگردد.

ر- پروتئینها :
ترکیب عناصری نظیر اکسیژن، هیدروژن، ازت همراه با فسفر و گوگرد در کنار عناصر فرعی نظیر آهن، مس تشکیل دهنده پروتئینها میباشند. که هیدرولیز آنها به تشکیل اسیدهای آمینه منجر میگردد. ساختمان پروتئین به ترتیب اسیدهای آمینه که تعداد آنها ۲۰ عدد میباشد بستگی دارد. وجود پروتئینها و اسیدهای آمینه برای بدن بسیار ضروری بوده و از نقطه نظر تغذیه ای به دو دسته ضروری و غیر ضروری طبقه بندی میشوند. اسیدهای آمینه ای که سلولها قادر به سنتز آنها نیستند ضروری بوده در حالیکه اسیدهای آمینه غیر ضرور توسط خود سلولها از ترکیب سایر عناصر ساخته میشود. در روشهای مختلف اندازه گیری میزان پروتئین، در ۱۰۰ گرم آب انار شیرین مقدار پروتئین بین ۰٫۶ تا ۰٫۹ گرم اندازه گیری شده است.

جداول ترکیب و ارزش غذایی انار در یک صد گرم قسمت خوراکی میوه

(gr)مقدار مواد غذائی
۶۵ (cal) انرژی (کالری)
۷۸٫۸۵ رطوبت
۰٫۵۴ پروتئین
۰٫۱۳ چربی
۴٫۵ فیبر
۰٫۴۷ خاکستر
۱۵٫۵ کربوهیدرات بدون فیبر
۸٫۹ قند
۵ گلوکز
۴٫۶۷ فرکتوز
۰٫۳۹ ساکاروز
(mgr)مقدار مواد غذائی
۱۰ کلسیم
۲ آهن
۴ سدیم
۲۷۱ پتاسیم
۱۲ فسفر
۳ منیزیم
۰٫۰۰۱ سلنیوم
۰٫۰۳ B1 ویتامین
۰٫۰۳ B2 ویتامین
۰٫۳ B3 ویتامین
۰٫۵۹۶ B5 ویتامین
(mgr)مقدار مواد غذائی
۰٫۱ B6 ویتامین
۳ C ویتامین
۰٫۵۵ آتوکوفرول
۶ فولات
۹۰ اسیدهای چرب تک غیر اشباعی
۱۰ اسیدهای چرب چند غیر اشباعی
۳۳ gr باقیمانده خوراکی

درصد ترکیبات فوق بسته به انواع و ارقام مختلف انار متفاوت میباشد. علاوه بر آن روش تولید و محل رویش درختان در این امر نقش بسزا دارد. در جداول ذیل جنبه تباین و ارزش کیفی چند رقم انار ایران جهت مقایسه آورده شده است.

مقایسه پوست،دانه،عصاره و هسته در انار جنگلی و پرورشی
نوع انار پوست % دانه % عصاره % هسته %
انار جنگلی ۵۶ ۴۴ ۲۵ ۱۹
انار جنگلی مازندران ۲۸ ۷۲ ۵۸ ۱۴
انار پرورشی ۲۳ ۷۷ ۶۳ ۱۴

 

میزان مواد مختلف در عصاره انارهای جنگلی و پرورشی
نمونه ها ماده خشک % خاکستر % وزن مخصوص g/cm^3 اسیدیته بر حسب اسید سیتریک % PH ترکیبات ازته % قند قبل از هیدرولیز % قند % انرژی cal/100 cc
انار جنگلی گیلان ۱۲ ۰٫۶۵ ۱٫۰۷ کل ۶٫۵ – فرار ۰٫۰۵ ۲٫۴ ۰٫۷ ۴٫۹۶ ۵٫۲ ۲۴
انار جنگلی مازندران ۱۷٫۵ ۰٫۶۷ ۱٫۲۴ کل ۲٫۵۳ – فرار ۰٫۰۶ ۳٫۱۶ ۰٫۷۳ ۱۴٫۰۲ ۱۵٫۰۸ ۶۳
انار پرورشی ۱۵٫۵ ۰٫۶۶ ۱٫۱۰۶ کل ۲٫۲۷ – فرار ۰٫۰۵ ۳٫۴۷ ۰٫۷۴ ۱۴٫۱۵ ۱۵٫۲۵ ۶۵

 

میزان مواد معدنی موجود در عصاره انارهای جنگلی و پرورشی
نمونه ها Na mg/100 K mg/100 Ca mg/100 Mg mg/100 P mg/100 Fe mg/100 Mn mg/100 Cu µg/100 Cd µg/100 Co µg/100 Zn µg/100 Pb
ppm
انار جنگلی ۲٫۹ ۲۵۳ ۶٫۶ ۱۶٫۴ ۳۰ ۰٫۳۶ ۰٫۸۵ ۱۶۰ اثر ۱۱ ۱۴۸ ۴
انار جنگلی مازندران ۲٫۲۵ ۱۶۷ ۱۴٫۲ ۱۳٫۶ ۲۵ ۰٫۰۱ ۰٫۴ ۲۶۰ اثر ۷ ۲۵۳ ۰٫۱۶
انار پرورشی ۸٫۵ ۱۳۲ ۹٫۴ ۲۶ ۲۳ اثر ۰٫۳ ۳۰۰ اثر ۱۱ ۱۴۴ ۰٫۱۲

 

مقایسه میزان ویتامینها در انار جنگلی و پرورشی
نمونه ها ویتامین C mg/100 ویتامین B1 mg/100 ویتامین B2 mg/100 بتاکاروتن mg/100
انار جنگلی ۱۳ ۰٫۰۲ ۰٫۰۳ ۰٫۷
انار جنگلی مازندران ۱۲ ۰٫۰۲ ۰٫۰۳ ۰٫۷۳
انار پرورشی ۱۱ ۰٫۰۲ ۰٫۰۳ ۰٫۷۱

 

میزان و حد مطلوب عناصر موجود در ۱۰۰ گرم قسمت خوراکی میوه تازه و با کیفیت انار پرورشی
عنصر ازت فسفر پتاسیم منیزیم گوگرد آهن منگنز روی مس بر
مقدار mg/100g ۱۷۰ ۸ ۲۶۰ ۳ ۰٫۳ ۰٫۴ ۰٫۱۵ ۰٫۱۲ ۰٫۱۵

 

پژوهش‌های‎ جدید نشان می‎دهد آب‎ انار خاصیت‎ ضد سرطانی‎ دارد. طبق تحقیقات سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) انار منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، پتاسیم و ویتامین C است پژوهشگران‎ آکادمی‎ علوم‎ امریکا دریافته اند که ، مصرف‎ آب‎ انار از ابتلاء بـه‎ سرطان‎ پروستات‎ جلوگیری‎ می‎کند. باکشف‎ جدید راه‎‎ دستیابی‎ بـه خواص‎ ضد سرطانی‎ و نحوه‎‎ معالجه سرطان‎ با آب‎ انار هموارتر شده‎ است‎ . متخصصان‎ تغذیه‎ مصرف‎ آب‎ انار را صبح‎ و پیش‎ از صبحانه‎‎ توصیه می‎ کنند (خواص انار به صورت ناشتا بهتر جذب می شود ). انتخاب انار و شیوه نگهداری آن انار را در دست بگیرید تا وزنش را بدانید (دانه های آن حدود ۵۲ درصد وزن کل میوه را تشکیل می دهند). اگر وزن انار به نسبت اندازه اش، سبک بود، سعی کنید انار سنگین تری را بردارید. پوست انار باید شفاف و سفت بوده و ترک یا شکافی نداشته باشد. انار درست را می توان تا یک ماه در جای تاریک و خنک و یا به مدت دوماه در داخل یخچال نگهداری کرد. دانه های این میوه را تا سه روز می توان در یخچال نگه داشت. برای یخ زدن دانه ها، باید آن ها را درون ظرف بی منفذی ریخت. به این ترتیب حدود شش ماه داخل یخ زن (فریزر) سالم می مانند. موقعی که یخ دانه ها باز می شود، دیگر مثل دانه های تازه قابل خوردن نیستند، ولی برای آب گرفتن مناسب می باشند. در واقع، فرایند انجماد، دیواره های یاخته ای (سلولی) گوشت میوه که دانه ها را در برگرفته اند، از بین می برد و همزمان با آب شدن یخ، عصاره خود را از دست می دهند. چنانچه آب انار را گرفته اید، آن را می شود به مدت تقریبی شش ماه داخل ظرف بی منفذی منجمد ساخت.

از آب انار برای درست کردن ژله، عصاره، چاشنی (سس)، چاشنی سرکه ومخلوط آب نمک، سرکه و ادویه استفاده می شود. تمام دانه ها را می توان روی سالاد یا پس غذا (دسر) پاشید و یا همراه باگوشت قرمز، گوشت ماکیان یا ماهی مصرف کرد. برای درآوردن دانه های میوه مزبور، بالا تا پایین آن را قاچ کنید و پوست را چند جا به طور عمودی از بالا به پایین آرام ببرید. سپس انار را در ظرفی پر آب بیندازید. هرقسمت را به دقت از هم جدا سازید و به کمک انگشتانتان دانه ها را از تکیه گاه هایشان واقع در مغز میوه در آورید و غشاهای نازک که خوشه را از دانه ها مجزا می کنند، بیرون آورید. به این ترتیب دانه ها پایین افتاده و پوست و غشا بالا می مانند. آنگاه دانه ها را داخل آب کش بریزید. اگر می خواهید آب انار بگیرید، دانه های آن را در مخلوط کن بریزید و بگذارید آنقدر کارکند تا عصاره میوه به دست آید. سپس به وسیله الک دارای سوراخ های ریز، یا (پارچه ای نازک) دانه ها را از عصاره جدا کنید. به طور کلی، یک انار متوسط حدود سه چهارم پیمانه دانه و نصف پیمانه آب به دست می دهد. قسمت های مورد استفاده میوه انار; گل، دانه، پوست، ریشه، برگ وساقه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *